(+420) 222 242 342
Menu

Novinky

Úsporná opatření by neměla zasahovat do společných prostor

01. 06. 2020
Office working

Současná krize bezpochyby způsobila hledání úspor u mnoha firem, často i za cenu propouštění. Aktuálně sledujeme poptávku po snížení kancelářských kapacit v průměru o 15–20 procent. I přes aktuální vlnu propouštění ale o kvalitní lidi bude na pracovním trhu nadále boj. Firmy by tedy neměly šetřit na ploše a kvalitě společných prostor či zasedačkách, zvyšujících komfort zaměstnanců. Ale spíše v rámci velikosti pracovní plochy.

„Atraktivní kancelářský design podtrhující firemní kulturu bude u korporátní klientely určitě nadále trendem, který neohrozí ani koronavirová krize. Aktuální úspory řešíme spíše z pohledu kapacity pracovních míst, nikoliv společných prostor, firemních sportovišť či zasedaček. Raději než řešit v praxi často nemožné dvoumetrové odstupy, se zaměřujeme na efektivnější využití kanceláří. Včetně rozdělení zasedaček do vícero menších a „rozbití“ open space na více menších prostor oddělené za pomocí fixních a mobilních dělících prvků,“ říká Radek Vlček, vedoucí projektových manažerů v týmu Design & Build společnosti Prochazka & Partners.

Aktuálním post-covidovým trendem pro zefektivnění prostor je například zkombinovat zajímavým způsobem open a closed space. A oddělit tak pracovníky do menších týmů. Tomu při zachování stejné plochy společných prostor pomůže zmenšit pracovní plochu na zaměstnance (typizovaný stůl 70 x 140 cm).

Díky tomu se získá místo pro optické členění prostoru. Např. vložení různých oddělujících prvků – od skleněných příček, až po paravány, dřevěné lamely či nábytkové solitéry. Zvýšený zájem je nyní i o tzv. „phone booth“ prvky s odvětráváním a vytváření menších call roomů třeba z větších zasedaček pro častější online hovory. Pro zaměstnance, kteří jsou často v terénu, je vhodné zkusit i například metodu hot deskingu. Kdy není v rámci daného dne dáno pevné místo.

„Aktuálně vidíme u velkých zaměstnavatelů principiální přehodnocení strategie využívání kancelářských prostor a jejich umístění v rámci měst. I přes to, že masivní využívání home office či přesun části zaměstnanců do coworkingu se nijak zásadně nekoná, kladou si nyní velké firmy otázky k tomu, kolik lidí bude do budoucna využívat home office a jak bude vypadat pracovní prostor jako takový. Firmy také přehodnocují, nakolik je hodnotné sídlit v centru měst, pokud se část jednání úspěšně přesunula online. Prvotní dopad na nové potřeby je nutnost více menších call/meeting roomů pro vzdálená jednání, ale to je jen začátek,“ říká Radek Procházka, Managing Partner společnosti Prochazka & Partners.

Důvody, které brání masivnímu přechodu firem na home office jsou pak nasnadě, jak dále Procházka dodává:

Tato řešení znamenají na jedné straně vyšší finanční náklady, na které firmy v době úspor nemají a na straně druhé reálné snížení produktivity práce, přičemž ani jedno si v době úspor a propouštění nemohou firmy dovolit. Rozdíly v užívání home office jistě budou u juniorních a seniorních pozic, kreativních vs. podpůrných činností. Očekáváme ale zásadní přehodnocení potřeb. V kontextu je ale nutné si uvědomit, že home office znamená praktické přenášení fixních nákladů firem na zaměstnance, ať už si to sami uvědomují, či nikoli.“

Vyšlo například na iDnes.cz

Archiv novinek
kancelar

Rozdíly v nájmech kancelářských prostor jsou stále výraznější

26. 09. 2024

Plzeňský trh s průmyslovými nemovitostmi je plný příležitostí

08. 08. 2024
Vyrobni hala

Trh průmyslových nemovitostí v Česku se otáčí, nájmy jdou dolů

24. 07. 2024
Radek Procházka
Managing Partner
#

Domluvit schůzku

Stavte se u nás na kávu nebo nám zanechejte Vaše číslo
a my se rádi ozveme ve Vámi preferovaný čas.

    Kontaktujte mě
    ×
    Kontaktní formulář