Vysoké ceny za industriální nemovitosti nutí nájemce zvyšovat efektivitu provozu a tlačit provozní náklady na minimum
07. 10. 2021
Aktuální situace na tuzemském industriálním trhu, během které prakticky docházejí volné kapacity skladů a ceny atakují historická maxima, nutí stále více firem k tomu, aby nejen zvyšovali svou efektivitu na metr čtvereční, ale zároveň se zaměřili na snížení provozních nákladů svých skladů. Pokud se tedy firemní nájemci již nenastěhovali do moderních skladů s nejnovějšími technologiemi, tak mají několik možností, jak svůj provoz zlevnit.
Zvýšení efektivity provozu
Cílem zvýšení efektivity provozu je vytěžit co nejvíce platbu za jeden m2. Vzhledem k tomu, že nájemní ceny atakují svá historická maxima, hledají nájemci cesty, jak udělat maximum v této oblasti. Jedním z kroků je určitě automatizace pohybu zboží ve skladech. Dále je vhodné uvažovat o pronájmu skladů s vyšší světlou výškou, které umožňují buď skladovat ve více patrech, nebo samozřejmě rozdělit prostor na výšku pomocí mezaninů, a zvýšit tak podlahovou plochu. Oblíbené jsou i taktéž tzv. VNA (very narrow aisle), neboli velmi úzké uličky s automatizovaným systémem zakládání zboží ve skladu.
„Pro podnikaní s nižší marží, jako jsou spedice či logistika, je zvýšení efektivity provozu industriální nemovitosti cestou, jak ušetřit za pronajatý m2. Na druhou stranu brzdou rozvoje automatizace je často vyšší míra investice a její délka návratnosti. Je proto mít dobře spočítanou celou ekonomiku projektu, která se vinou extrémně rostoucích cen za nájem může stát realizovatelnější než v době před pandemií,“ říká Petr Narwa, Head of Transaction & Consulting Services v Prochazka & Partners.
Snížení provozních nákladů
Druhou zásadní oblastí, ve které mohou nájemci hledat úspory, je problematika provozních nákladů a jejich snižování. Většina výdajů spadá do oblasti práce s energiemi – s tím lze bojovat jak cestou zamezení tepelných úniků (instalace izolací či tepelných bran před nakládací můstky), tak i energetickou soběstačností.
„Cena energií na energetických burzách roste o desítky až stovky procent. Nástrojem, jak proti tomuto trendu bojovat, je určitě energetická soběstačnost v podobě solárních panelů na střeše, geotermálních vrtů, tepelných výměníků či třeba jen využití zónového systému LED osvětlení. Energetický štítek budovy určitě napoví před podpisem nájemní smlouvy, jak je daná budova či projekt energeticky úsporný. Cílem by ale mělo snížit energetickou závislost skladu, či výrobní haly na externích dodavatelích,“ dodává Narwa.